Przejdź do treści

Dzieci, młodzież i dorosłych zapraszamy do udziału w porannej Mszy Roratniej od poniedziałku do soboty w okresie Adwentu. W tym roku tematem przewodnim są postacie Świętych Kościoła Katolickiego. Dzieci zapraszane są do udziału w procesjonalnym przejściu z lampionami spod Zakrystii przez kościół aż przed Ołtarz. Czym jest Adwent, czym są Roraty i dlaczego warto w nich uczestniczyć przeczytamy w poniższym artykule.
Okres zaczynający się sobotnimi nieszporami po Niedzieli Chrystusa Króla i kończący się Wigilią Bożego Narodzenia nazywamy Adwentem. W okresie tym ksiądz ubiera szaty w kolorze fioletowym, który symbolizuje czas pokuty i okres przygotowania się do świąt Bożego Narodzenia. W Polsce powoli zanikają adwentowe tradycje, które kiedyś były żywym świadectwem uczestniczenia w tych wyjątkowych chwilach przed narodzeniem Syna Bożego.
W okresie Adwentu jest tzw. Msza św. Roratnia, czyli odprawiana o brzasku. W wielu kościołach nadal praktykowana jest Msza Roratnia w godzinach porannych, jednak ze względu na uczestniczące w niej dzieci w wielu kościołach przeniesiono ją na późniejsze godziny. W Polsce powoli zanikają adwentowe tradycje, które kiedyś były żywym świadectwem uczestniczenia w tych wyjątkowych chwilach przed narodzeniem Syna Bożego Polskie najstarsze zapiski Mszy św. Roratniej sięgają XIII wieku.
Następnym symbolem Adwentu jest świeca roratka z białą lub niebieską wstążką symbolizującą Maryję i stan gotowości na przyjście Zbawiciela. Zapalamy ją na każdej Mszy św. Roratniej.
Pojawia się również świeca kalendarzowa bogato zdobiona z motywami adwentowymi. Znajdują się na niej daty czterech niedziel Adwentu lub poszczególnych dni. Pali się ją podczas modlitwy, posiłków w każdy dzień do zaznaczonego na niej miejsca, a wypala się całkowicie przy Wieczerzy Wigilijnej .Świeca Maryjna, która jest jasnego koloru z postacią Maryi lub Jej symbolami. Ustawia się ją 8 grudnia lub w wigilię Uroczystości Niepokalanego Poczęcia.
W wielu rejonach Polski istnieje tradycja, że dzieci idą na mszę św. z zapalonymi lampionami i z zapalonymi wracają do domów. Jako światło może służyć świeczka, ale najczęściej ze względu na bezpieczeństwo umieszczana jest latarka.
Wieniec adwentowy z 4 świeczkami - krąg, zieleń, światło wszystko to symbolizuje wspólnotę oczekująca na przyjście Zbawiciela. W każdą niedzielę zapala się kolejną świecę. Tradycję tę zapożyczyliśmy blisko 160 lat temu od naszych zachodnich sąsiadów.
Kalendarz adwentowy jest popularny nie tylko w katolickich domach. Często kalendarz robi dziecko samodzielnie. Każdy dzień Adwentu zawiera jakąś scenkę biblijną lub cytat, który towarzyszy nam w danym dniu. Pojawiają się czyste okienka, które zapisuje się cytatami lub dobrymi uczynkami.
Zapomnianą tradycją są listy do Dzieciątka do Jezus. To właśnie do Niego dzieci kierowały swoje prośby. Te, które nie umiały jeszcze pisać, mogły narysować lub poprosić rodziców o pomoc w napisaniu listu. Tematem wiodącym w listach były oczywiście prośby o prezenty.
6 grudnia pojawiał się św. Mikołaj. Dawanie prezentów to bardzo stary obyczaj. Wiele legend związanych z osobą św. Mikołaja - biskupa, opowiada o obdarowywaniu ubogich.
Adwent to również czas przygotowania do Jasełek. W wielu domach szykuje się szopki i gwiazdy do chodzenia po kolędzie. Niestety tradycja kolędowania zamiera. Dawnej w Polsce przez okres Adwentu, wieczorami, rodzice i dzieci ręcznie wykonywali ozdoby choinkowe. Na choince można było znaleźć postacie biblijne, aniołki, szopki, gwiazdki, figurki zwierząt.
Kolejną tradycją jest przygotowywanie prezentów gwiazdkowych. Prezenty przygotowywano samodzielnie. Symbolizują one największy dar, jakim jest Syn Boży. Szczególnie powinniśmy pamiętać o ludziach samotnych. Liczą się intencje, gest, pamięć a nie wartość materialna prezentu.
Dawniej okres Adwentu przeżywano we wspólnocie nie tylko rodzinnej, ale i sąsiedzkiej. Wspólnie śpiewano i wykonywano ozdoby. Starsi wieczorami opowiadali dzieciom, wnukom, jak było dawniej, jakie były tradycje, jak się świętowało.
Pamiętajmy o tych pięknych tradycjach, które jednoczyły pokolenia we wspólnej radości oczekiwania na przyjście Dzieciątka Jezus.
 
Małgorzata Ostrowska

Tags