Przejdź do treści

18 listopada 2012r. „Czarna Owieczka” dała w naszej Świątyni Jubileuszowy koncert z okazji 10-lecia swojej działalności. Licznie zgromadzonych Parafian i Gości Schola przywitała jedną z pierwszych piosenek ze swego repertuaru, czyli „Tyś jak skała.” Następnie konferansjerka krótkimi komentarzami przeprowadziła widownię przez całą historię Scholi. Zespół zaśpiewał i zagrał 7 piosenek z różnych okresów swojej działalności.

Schola powstała we wrześniu 2002 roku i po dzień dzisiejszy wzbogaca swoim śpiewem liturgię niedzielnej mszy świętej o godzinie 10.30. Swoją nazwę Czarna Owieczka zawdzięcza piosence ułożonej podczas pierwszego zimowiska scholi w Małym Cichym koło Zakopanego. Tekst mówi o rozbrykanej małej czarnej owcy, która mimo swych niesfornych zachowań jest ukochana przez Boga. I tak właśnie czują się członkowie zespołu.

Działalność scholi, to nie tylko cotygodniowy śpiew w czasie mszy św., ale także udział w festiwalach i koncertach. Już w roku 2003 zdobyli nagrodę specjalną na I Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Religijnej w Legionowie, a rok później III miejsce w kategorii „Schola” na tej samej imprezie. W roku 2004 wystąpili z piosenkarką Moniką Grajewską w programie muzycznym w Telewizji Trwam i zostali laureatami Festiwalu Piosenki Partyzanckiej w Szczawie zajmując III miejsce. Podczas pobytu scholi na Litwie w 2005 roku wystąpili z koncertem piosenek dla polonii w jednej z podwileńskich parafii. W roku 2006 zaprezentowali w „Domu Polonii” w Warszawie kolędy i pastorałki dla polonii z Litwy i Ukrainy. Następnie, przy ogromnym duchowym wsparciu swojego ówczesnego pasterza księdza Jarosława Gawrońskiego, (który przybył na jubileuszowy koncert z wielką torbą słodyczy jako Gość Honorowy) zdobyli I miejsce w kategorii najlepszy zespół wokalny na IV Festiwalu Piosenki Chrześcijańskiej w Warszawie. Na tym nie koniec sukcesów naszej scholi. W grudniu 2010 roku czekała na Czarną Owieczkę kolejna radość, gdyż wystąpiła wraz z zespołem „Skaldowie” w koncercie Moje Betlejem organizowanym przez parafię i Gminny Ośrodek Kultury w Wieliszewie. Schola udzielała się także w wielu innych koncertach, m.in. upamiętniającym postać Jana Pawła II i jasełkach bożonarodzeniowych w naszym kościele parafialnym.

W ciągu 10ciu lat działalności dzieci i opiekunowi wyjeżdżali na zimowiska i kolonie letnie, także za granicę, na Litwę i Słowację, gdzie odpoczywali, modlili się i uczyli się nowych piosenek. Szczególne miejsce w repertuarze scholi zajmują piosenki poświęcone Matce Bożej, której opiece zawdzięczają swoją działalność i osiągnięcia. Celem scholi jest być bliżej Boga i ludzi. To chrześcijańskie pragnienie wyrażają poprzez udział w mszy św. i śpiew, bo jak powiedział św. Augustyn, : „ Kto śpiewa dwa razy się modli.”

Pod koniec koncertu konferansjerka, w imieniu całego zespołu wyraziła następujące podziękowania:

Dziękując Bogu, nie zapominamy o serdecznych podziękowaniach dla ludzi, którzy przez minione 10 lat uczyli, grali, organizowali i wspierali nas na co dzień.

Szczególne podziękowania kierujemy do księży naszej parafii: ks. proboszcza Marka Janickiego, ks. proboszcza Grzegorza Kucharskiego, ks. Jaroslawa Gawrońskiego, ks. Krzysztofa Gajownika i wszystkich księży pracujących w naszej parafii. Dziękujemy dawnym opiekunom scholi: p. Marcie Niesłuchowskiej, p. Monice Miecznikowskiej, panu Damianowi Szczygielskiemu oraz obecnym wieloletnim opiekunom: pani Teresie Chrzanowskiej, pani Małgorzacie Grodek i panu Mariuszowi Kramowi.

Bóg zapłać” przekazujemy wszystkim rodzicom „czarnych owieczek” za ich trud i pomoc w codziennej działalności scholi a także instytucjom, które wspierają nas w organizacji koncertów, imprez i wyjazdów: Urzędowi Gminy Wieliszew z panem wójtem Pawłem Kownackim, Radzie Gminy Wieliszew i panu Dariuszowi Skrzydlewskiemu dyrektorowi Gminnego Ośrodka Kultury.”

Ostatnią piosenkę „Panie my Twoje dzieci,” zespół zadedykował wszystkim wymienionym powyżej osobom oraz obecnym i dawnym scholankom.

Teresa Chrzanowska

Parafialne grupy i służby liturgiczne (Bielanki, ministranci, lektorzy, obie schole oraz Oaza) miały okazję też w inny sposób świętować Jubileusz Czarnej Owieczki. Zostały zaproszone na zabawę taneczną, która odbyła się tydzień po koncercie, w sobotę, 24 listopada w Domu Ogrodnika w Michałowie – Reginowie. Przedstawiciele wszystkich służb liturgicznych, wraz z Opiekunami: ks. Proboszczem, ks. Pawłem, paniami Teresą Chrzanowską, Małgorzatą Grodek – Gajdą, Małgorzatą Jaromij oraz kilkorgiem rodziców, świetnie się bawili, zarówno przy tańcach jak i zabawach integracyjnych.

Tags