Przejdź do treści

Wielki Post to czas, który ma nam pomóc w ponownym odkryciu tego, że jesteśmy dziećmi Bożymi. Przez nieustanne nawracanie się gorliwe słuchanie słowa Bożego i modlitwę każdy człowiek z osobna i cała wspólnota Kościoła przechodzi na nowo drogę od nieposłuszeństwa Bogu w grzechu do poddania się Jego zbawczym planom.

Wszystkie obrzędy i modlitwy tego okresu prowadzą nas do uznania własnej przeszłości, przemijalności świata i zachęcają do nawrócenia. Poprzez znaki zewnętrzne liturgia Kościoła przypomina o konieczności pokuty i nawrócenia. Mają nam w tym pomóc praktyki religijne przywołujące pamięć o Zbawczej śmierci Chrystus na krzyżu.

Droga krzyżowa odprawiana wspólnotowo lub indywidualnie polega na modlitewnym, refleksyjnym rozważeniu drogi Pana Jezusa od skazania Go na śmierć do złożenia w grobie.

Bogactwo różnorodnych rozważań umiejętnie odnosi wydarzenia z Kalwaryjskiego Szlaku do konkretnych momentów naszego życia. W kontekście drogi krzyżowej wiele, z ludzkiej perspektywy niesprawiedliwych i niezrozumiałych, cierpień nabiera głębszego duchowego znaczenia. Zatem pełne uczestnictwo w tym nabożeństwie połączone z pogłębioną refleksją nad własnym życiem może przynieść ukojenie ludziom zmagającym się z trudnościami, których nie mogą przezwyciężyć.

Droga krzyżowa pomaga nam również dotykać rzeczywistości Ewangelii, bowiem aż dziewięć z czternastu stacji ma w niej swoje źródła. Pozostałe są owocem Tradycji Kościoła. Możemy na nowo pochylić się nad upadającym Chrystusem, towarzyszyć Mu podczas spotkania z Matką, podziwiać odwagę Weroniki. Patrząc na Szymona Cyrenejczyka zadajemy sobie pytanie: Czy krzyż, którego nie chcemy dobrowolnie podjąć nie obarcza nas bardziej?

Tego wszystkiego możemy doświadczyć w naszym parafialnym kościele w każdy piątek o godzinie 17.15 i 19.00. Warto, zatem przeznaczyć piątkowe wieczory, by pełniej zgłębiać tajemnice Misterium Męki Pańskiej. W dzisiejszych czasach coraz trudniej o przestrzeń na zobaczenie swojego życia z dystansu. Wszyscy zdajemy się potrzebować tego coraz bardziej. Droga krzyżowa daje nam ku temu sposobność.

 

Renata i Andrzej Glinkowie, wspólnota „Domowy Kościół”

Tags