Przejdź do treści

Rozpoczął się październik, miesiąc poświęcony Matce Bożej Różańcowej. Codziennie po wieczornej mszy świętej odmawiamy wspólnie różaniec w naszym kościele. Zachęcamy grupy parafialne do udziału w prowadzeniu nabożeństw po mszy świętej o godzinie 18 według następującego porządku: w poniedziałki modlitwę prowadzą bielanki oraz dzieci przygotowujące się do pierwszej Komunii świętej; we wtorki- członkowie wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym; w środy - róże z Kółek Różańcowych; w czwartki- ministranci i kandydaci do bierzmowania; w piątki - młodzież oazowa oraz w soboty - ponownie Kółka Różańcowe. Różaniec może wydawać się długą, wręcz długą i nużącą modlitwą. Tak jednak nie jest! Różaniec to nie jest ZWYKŁA modlitwa, to może być nasz sposób na życie. Odmawiając różaniec oddajemy wszystkie nasze radości i smutki – całe nasze – życie Maryi. Gdy zwracamy się do Niej z ufnością, możemy być pewni, że Ona wstawia się za nami u Swego Syna – Jezusa. Różaniec jest zatem modlitwą zawierzenia, która kieruje nas przez Maryję do Jezusa.

Błogosławiony Jan Paweł II tak mówił o różańcu, modlitwie, którą szczególnie ukochał: (Rzym 7 XI 1983) "Powtarzając dobrze znane i drogie sercu modlitwy: Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo i Chwała Ojcu człowiek skupia się na rozważaniu tajemnic zbawienia i przedstawia Bogu za wstawiennictwem Maryi, potrzeby własne i całej ludzkości, prosząc Chrystusa o siły, by mógł bardziej konsekwentnie i wielkodusznie żyć Ewangelią. Kiedyś powszechny był zwyczaj codziennego odmawiania Różańca w rodzinie. Jak dobroczynne owoce przyniosłaby ta praktyka także dzisiaj! Maryjny Różaniec oddala niebezpieczeństwa rozpadu rodziny, jest niezawodną więzią jedności i pokoju".

Odmówienie całej części różańca trwa 25 minut… To jedyne 25 minut z 1440 – które otrzymujemy od Boga każdego dnia! Jak wykorzystujemy ten czas? Modlitwa różańcowa może pomóc nam dostrzec, co jest ważne, co najważniejsze, może oderwać nas od codziennych zmartwień, a skierować nasze myśli na Boga, ustawić właściwą hierarchię wartości w ciągu dnia. W Kościele katolickim za odmówienie różańca przed najświętszym sakramentem lub we wspólnocie (zgromadzenie, grupa formalna, rodzina) można uzyskać odpust zupełny lub cząstkowy pod zwykłymi warunkami.

Tags