W niedzielę 5 maja odwiedził naszą parafię Ojciec Marek Skowroński, kapucyn z Lublina. W czasie wszystkich mszy świętych głosił Słowo Boże. Dzielił się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem na temat uzależnienia od alkoholu oraz profilaktyki uzależnień, którą zdobył pracując 12 lat z alkoholikami i ich rodzinami w Ośrodku Apostolstwa Trzeźwości w Zakroczymiu.

W kazaniach zawarł podstawowe informacje na temat alkoholizmu, który JEST CHOROBĄ ŚMIERTELNĄ. Przypomniał, że ta straszna choroba, tak bardzo powszechna we współczesnym świecie, dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety (kobieta uzależnia się 3 razy szybciej niż mężczyzna), i zaczyna się w coraz młodszym wieku. Cierpią przez nią całe rodziny, nie tylko osoba uzależniona, więc nadużywanie alkoholu nie jest tylko prywatną sprawą alkoholika, który w stanie upojenia bywa agresywny, przykry dla rodziny i z całą pewnością, zupełnie nieodpowiedzialny. Ojciec Marek upomniał rodziców, by nie wprowadzali dzieciom nawyków picia alkoholu w najmniejszej nawet ilości. Prosił młodzież, by nie sięgała po żadne alkohole, nawet te bardzo nisko procentowe, szczególnie przestrzegał przed piciem młode dziewczęta i kobiety w stanie błogosławionym.

Najważniejszą informacją było zapewnienie, że jest nadzieja dla alkoholików, by weszli na drogę trzeźwości. Tę nadzieję możemy wprowadzić do rodzin z problemem alkoholowym przede wszystkim poprzez gorliwą modlitwę za alkoholika, zdobycie rzeczowej wiedzy na temat choroby i sposobów wychodzenia z niej, oraz poprzez dołączenie do grupy wsparcia. Fachową pomoc mogą otrzymać zarówno alkoholicy jak i ich rodziny, w grupach AA (Anonimowych Alkoholików) oraz w grupach Al – ANON (grupy dla współuzależnionych). Rzetelne informacje można znaleźć na stronie OAT: http://www.oat.com.pl/.

Serdecznie dziękujemy Ojcu Markowi, że zechciał nawiedzić nasza Świątynię i wlać w nasze serca nadzieję i pokrzepienie. Niech dobry Bóg Ci błogosławi, Ojcze Marku, w Twoim krzewieniu Trzeźwości w Polsce i poza jej granicami.