Przejdź do treści

Zapraszamy wszystkich Parafian i Gości, asystę procesyjną, biel, ministrantów i lektorów na Procesję Bożego Ciała, którą rozpoczniemy Mszą Świętą o godzinie 11.00 dnia 7 czerwca, w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Po mszy świętej Procesja przejdzie do czterech Ołtarzy stałą trasą, czyli ulicami: Modlińską, Niepodległości, Słoneczną i znów Modlińską. Skąd wzięła się tradycja procesji, oraz więcej o Eucharystii można przeczytać w poniższym artykule.
 
Sakramenty Nowego Przymierza zostały ustanowione przez Chrystusa. Jest ich siedem: chrzest, bierzmowanie, Eucharystia, pokuta, namaszczenie chorych, kapłaństwo i małżeństwo. Wśród wymienionych Eucharystia zajmuje wyjątkowe miejsce jako „sakrament sakramentów.” Wszystkie inne sakramenty są skierowane do niej jak do swego celu.
Sakrament Eucharystii ustanowił Pan Jezus w czasie Ostatniej Wieczerzy, w przeddzień męki i ukrzyżowania.
Istotnym znakiem Eucharystii jest pszenny chleb i wino gronowe, nad którymi wzywa się błogosławieństwa Ducha Św. I kapłan wypowiada słowa konsekracji, będące słowami Jezusa z Ostatniej Wieczerzy: „To jest Ciało moje, które za was będzie wydane… To jest kielich Krwi Mojej…” Przez konsekrację dokonuje się przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa.
Bł. Jan Paweł II o Eucharystii w liście apostolskim do wszystkich Biskupów Kościoła napisał tak: „Eucharystia, będąc źródłem miłości, znajdowała się i znajduje zawsze w samym środku życia uczniów Chrystusa. Ma ona postać chleba i wina czyli pokarmu i napoju, jest więc tak bliska człowiekowi, tak ściśle związana z jego życiem, jak pokarm i napój. Uwielbienie Boga, który jest Miłością, wyrasta w kulcie eucharystycznym z owego rodzaju obcowania, w którym - podobnie jak pokarm i napój. […] Zawsze zaś musimy czuwać, ażeby to wielkie spotkanie z Chrystusem-Hostią nie stało się dla nas zwyczajne, abyśmy nie przyjmowali Go niegodnie i w stanie grzechu, zwłaszcza śmiertelnego.”
Prawda o Przeistoczeniu jest tak niezwykła, że wiernym nieraz zdarzało się w nią zwątpić. Wielokrotnie w ciągu wieków Zbawiciel dawał dowód swojej obecności w Najświętszym Sakramencie poprzez cuda eucharystyczne.
W związku ze zbliżającym się świętem Bożego Ciała (Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa) warto przypomnieć jeden z najsłynniejszych w dziejach Kościoła cudów, który wydarzył się w mieście Bolseno. Wydarzenie przyczyniło się do ustanowienia święta Bożego Ciała i zapoczątkowania procesji eucharystycznych ku czci Ciała i Krwi Pańskiej.
Zdarzyło się w 1263 r., że z pielgrzymką do grobu świętych Apostołów Piotra i Pawła wyruszył kapłan Piotr z Pragi. Na skutek szerzącej się herezji podważającej realną obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie także on zwątpił w tę Boską tajemnicę. W Rzymie chciał odzyskać dar głębokiej wiary. Pielgrzymując znanym pątniczym szlakiem zatrzymał się w Bolsenie, by oprawić Mszę św. przy grobie św. Krystyny.
Kiedy kapłan przystąpił do rozdzielania Komunii Świętej, jedna z Hostii nagle zaczęła krwawić. Najświętsza Krew przesączyła się przez jego palce i spłynęła na białe płótno korporału. Hostia, którą Piotr z Pragi nadal trzymał w dłoni, zachowała postać białego chleba. Ksiądz zawinął ją w korporał, włożył do kielicha i chciał powrócić do zakrystii. Wtem kilka kropel Krwi upadło na posadzkę. Piotr z Pragi zadrżał, krzyknął i stracił przytomność. Świadkowie cudu stłoczyli się wokół ołtarza, podziwiając pozostawiony na nim korporał z 25 śladami krwi Chrystusa, tworzącymi na nim podobiznę Ukrzyżowanego. Chrystus na tym miejscu zaświadczył o swojej Ofierze, w której złożył swemu Ojcu swoje Ciało i Krew.
Ówczesny papież, Urban IV przebywał właśnie w pobliskim Orvieto. Czym prędzej posłał on do Bolseny swoich teologów, którzy potwierdzili prawdziwość faktu, zabrali relikwię i wyruszyli z powrotem do Orvieto. Ojciec Święty wyszedł im wówczas na spotkanie, wziął korporał z Hostią z ich rąk i ukazał licznie zgromadzonym wiernym. To właśnie wydarzenie uznaje się za początek odprawiania procesji Bożego Ciała.
Procesja stała się szybko popularna. Wiek XV przeniósł zwyczaj Procesji do czterech ołtarzy odpowiadającym czterem stronom świata.
Pierwszą w Polsce diecezja, w której zaczęto świętować Boże Ciało, była diecezja krakowska. Około roku 1430 w diecezji Płockiej pojawił się śpiew Ewangelii przy czterech ołtarzach.
Uczestnicząc w procesji Bożego Ciała składamy publiczne świadectwo wiary w obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie i naszej pobożności. Wyraża ona prawdę, że Lud Boga pielgrzymuje wraz ze swoim Panem.
Na podstawie artykułu „Cuda Eucharystyczne” w czasopiśmie Arka (nr 6, rok 2002) napisała Małgorzata Jaromij - parafianka.

Tags