26.04.2018 – Nicea, tu rozpoczęliśmy naszą pielgrzymkę. Autokarem z lotniska w Nicei ruszyliśmy wzdłuż Lazurowego Wybrzeża do miejscowości La Salette w Alpach Francuskich. Tu właśnie 19 września 1946 r. Matka Boża objawiła się dwojgu dzieciom - Melanii i Maksymilianowi. Następnego dnia rano uczestniczyliśmy we Mszy Św. koncelebrowanej przez polskich księży – m. in. Księdza Łukasza i Ojca Leona Knabita w Sanktuarium Matki Bożej w La Salette, a następnie obejrzeliśmy krótki film na temat objawienia. Sanktuarium opiekują się księża misjonarze saletyni, siostry saletynki oraz kapłani diecezjalni.

Kolejnym punktem programu naszej pielgrzymki było Lourdes, do którego przybyliśmy późno wieczorem 27-go kwietnia. Następnego dnia tj. 28.04.2018 r. po śniadaniu zwiedzaliśmy Sanktuarium Matki Bożej i uczestniczyliśmy we Mszy Świętej w Grocie Objawień – miejscu, gdzie Matka Boża objawiła się Św. Bernardecie. Potem zwiedzaliśmy miasto z przewodnikiem, a wieczorem uczestniczyliśmy w procesji ze świecami.

29-go kwietnia po śniadaniu wyruszyliśmy z Lourdes do Hiszpanii z nawiedzeniem Sanktuarium Matki Bożej w Montserrat, gdzie mieliśmy swoją Mszę Świętą, a później udaliśmy się na nocleg do Barcelony.  30-go kwietnia po śniadaniu pojechaliśmy do Saragossy, tam krótki pobyt i zwiedzanie miasta (część historyczna, m.in. Bazylika Matki Bożej w El Pilar, gdzie mieliśmy Mszę Świętą). Następnie udaliśmy się na nocleg w okolice Madrytu.

1-go maja po śniadaniu pojechaliśmy do Madrytu na zwiedzanie miasta, a później na nocleg do Fatimy. Fatima to znane na całym świecie miejsce objawień Matki Bożej, która w 1917 roku ukazywała się trojgu dzieciom Hiacyncie, Franciszkowi i Łucji. 2-go maja po śniadaniu braliśmy udział w porannej Mszy Świętej w kaplicy Matki Bożej, w trakcie której uczestnicy naszej pielgrzymki czytali czytania i śpiewali psalm. Następnie obejrzeliśmy krótki film na temat objawień maryjnych i przeszliśmy Drogę Krzyżową, po której był czas wolny do obiadokolacji. Wieczorem braliśmy udział w procesji ze świecami.

3-go maja po porannej Mszy wyjechaliśmy do Lizbony, zwiedzaliśmy miasto z tamtejszym przewodnikiem, a potem pojechaliśmy na Cabo da Roca – najbardziej wysunięty na zachód przylądek kontynentu europejskiego. Do Fatimy wróciliśmy na obiadokolację, po której braliśmy udział w procesji ze świecami. 4-go maja po Mszy Świętej i śniadaniu wyjechaliśmy w okolice Madrytu na ostatni nocleg. Po drodze zwiedziliśmy miasto Salamankę (około 100 km przed dojazdem do hotelu).

5 maja 2018 roku wcześnie rano tj. około 5.30 wyruszyliśmy w drogę – najpierw przejazd na lotnisko w Madrycie, potem przesiadka we Frankfurcie, w Warszawie wylądowaliśmy o godz. 13.45 i to był koniec naszej pielgrzymki.

Pielgrzymka udana, Matka Boża szczęśliwie doprowadziła nas w te wszystkie piękne miejsca, dużo łask, dużo doznań duchowych. Mateczce Bożej niech będą dzięki.

Pątniczka