1 sierpnia 1944 r. - PAMIĘTALIŚMY, uczestnicząc we mszy świętej oraz koncercie patriotycznym z okazji 70 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.  Współpraca Gminy i Parafii znów zaowocowała pięknym wydarzeniem, na którym stawili się, jak zawsze niezawodni przedstawiciele władz lokalnych, wojska (czynnego i kombatantów), straży pożarnej, edukacji oraz parafian zainteresowanych kultywowaniem tradycji patriotycznych. W homilii usłyszeliśmy między innymi, jak ważne jest przekazywanie wartości patriotycznych młodemu pokoleniu. Po uczcie religijno - duchowej, bezpośrednio po mszy nadszedł czas, na ucztę estetyczno - duchową czyli koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Wiktora Brzuchacza (organy) oraz solistów, Beaty Dunin - Wąsowicz (sopran) oraz Łukasza Wrońskiego (tenor). Usłyszeliśmy dziewięć znanych wszystkim pieśni, ale w zupełnie nowej odsłonie dzięki dwom niebiańskim głosom solistów i wirtuozerii organisty. Podczas słuchania "Modlitwy Harcerskiej," większości z nas łzy wzruszenia napłynęły do oczu. I taki stan trwał przez kolejne trzy utwory pt.: "Walcząca Warszawa," "Modlitwa obozowa," "Marsz Żoliboża." Rozruszaliśmy się nieco i otrząsnęliśmy przy "Pałacyku Michla," by powrócić do stanu patriotycznego uniesienia przy pozostałych czterech pieśniach zatytułowanych: "Chłopcy silni jak stal," Hej Chłopcy, bagnet na broń," Marsz Mokotowa" i "Warszawskie Dzieci." Z radością możemy uznać, że Wieliszew jest miejscem, gdzie odbywają się uroczystości i imprezy kulturalne na wysokim poziomie. Wykonawcy koncertu są światowej sławy muzykami, którzy za cel obrali sobie kultywowanie nie tylko w Polsce naszej rodzimej muzyki, kultury i sztuki. W koncercie uczestniczył też wyjątkowy gość, pani profesor Urszula Borzdyńska, która naszych wspaniałych solistów uczyła śpiewu. Przyjechała aż z Gdańska, by ich posłuchać w naszym kościele w Wieliszewie. Z wdzięcznością będziemy wspominać to piękne wydarzenie, które pogłębiło w nas miłość do Ojczyzny i odświeżyło pamięć o tych, którym zawdzięczamy jej wolność. Po koncercie złożyliśmy kwiaty przy tablicy pamiątkowej przy wejściu do świątyni. Następnie zgromadzeni przeszli na cmentarz wieliszewski, by uhonorować kwiatami grób Jana Lący, uczestnika Powstania Warszawskiego, po czym udaliśmy się do Michałowa-Reginowa, konkretnie do Nowopolu w celu złożenia wiązanek w naszym lokalnym miejscu Pamięci Narodowej.