W ostatnia niedzielę mieliśmy w Parafii wyjątkowego gościa – Księdza Jana Kędziorę, Pallotyna, który 22 lata spędził na misjach w sercu Afryki, w Kongo i na Wybrzerzu Kości Słoniowej. Pogodny, uśmiechnięty kapłan opowiadał o realiach życia w krajach naznaczonych bratobójczą wojną, ubóstwem, analfabetyzmem, gdzie objawiała się Boża moc tam, gdzie ludzie zechcieli Bogu zaufać. Opowiadał o wielu przykładach błogosławionych skutków ewangelizacji, która wnosiła w ludzkie serca pokój i pojednanie. Dzielił się tez z nami doświadczeniem pracy z dziećmi, pokazywał różne przedmioty wykonane przez mieszkańców Rwandy i innych państw środkowej Afryki.

Ksiądz Misjonarz przywiózł ze sobą replikę figurki Matki Bożej z Kibeho (Rwanda), gdzie w latach 1981-89 objawiała się trzem uczennicom szkoły średniej, a przedstawiła się im jako Matka Słowa. W swoich orędziach, skierowanych do całego świata, Matka Boża zapraszała do szczerej modlitwy: „Módlcie się nieustannie, szczerze i bez obłudy, ponieważ świat zmierza ku przepaści, a grzech jest obecny wszędzie.” Szczególnie polecała modlitwę różańcową: „Odmawiajcie różaniec do siedmiu boleści, o którym wielu dziś zapomniało.” Zachęcała też wierzących do ewangelicznego podejścia do cierpienia: „ Niech cierpienie, którego doświadczacie stanie się waszą drogą do nieba, sposobem wynagrodzenia za grzechy świata oraz udziałem w cierpieniach moich i mojego syna dla zbawienia świata. Przyjmujcie je w duchu wiary i z radością, aby świat się nawrócił.” Matka Boża przestrzegała przed nienawiścią i kłamstwem, którymi tak bardzo karmi się dzisiejszy świat.

Ksiądz Jan podziękował parafianom za wysłuchanie go i prosił serdecznie o modlitewne wsparcie dla dzieła misyjnego. Zostawił nam broszurki z Różańcem do siedmiu boleści Maryi oraz z modlitwą za misjonarzy:

„Modlę się, Panie, za misjonarzy, którzy zostawili swój dom, rodzinę, przyjaciół i poszli służyć innym, by mówić i świadczyć o Tobie. Daj im, Panie, wielką wiarę i miłość taką, by ochotnie i wytrwale znosili trudy każdego misjonarskiego dnia. Spraw, aby ci, do których zostali posłani, uwierzyli ich słowom i odczytali w niech Twoja obecność. Mnie natomiast umacniaj we wspieraniu ich i wypraszaniu nowych robotników na żniwo Twoje.”

Wielu naszych parafian z pewnością podjęło modlitwę w intencji misji. Dziękujemy Ksiądzu Janowi Kedziorze za piękne spotkanie w Niedzielę Misyjną.