Przejdź do treści

Zapraszamy Parafian i Gości do wspólnego przeżywania tajemnic Wielkiego Tygodnia. Uroczystości rozpoczniemy w Niedzielę Palmową. W czasie każdej Mszy świętej wysłuchamy opisu Męki Pańskiej, oraz poświęcimy palmy na znak czci dla Chrystusa Króla. Procesja z palmami odbędzie się przed Mszą św. o godz. 9:00, 10:30 i 12:00. W tym dniu zapraszamy na koncert organowy muzyki pasyjnej w wykonaniu p. Wiktora Brzuchacza na godz. 19.30. Koncert połączony będzie z prezentacją iluminacji kościoła.
W Wielki Czwartek Msza św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 18:00. Nie będzie Mszy św. rano.
W Wielki Piątek o godz. 8:00 Jutrznia, o godz. 17:00 Gorzkie Żale i o godz. 18:00 Wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej. Za udział w adoracji Krzyża można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. W tym dniu dorosłych obowiązuje post ścisły.
W Wielką Sobotę o godz. 8:00 Jutrznia. Poświęcenie pokarmów w kościele od godz. 9:00 do 15:00.
Wigilia Paschalna rozpocznie się o godz. 19:00. Na liturgię przynosimy świece.
W Wielki Czwartek, Piątek i Sobotę będzie adoracja Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy oraz przy Grobie do godz. 22:00. Zachęcamy parafian do zatrzymania się na chwilę w ciszy świątyni przed żywym Jezusem obecnym w Eucharystii.
 
Na Mszę Świętą Rezurekcyjną w Niedzielę Wielkanocną o godzinie 6 rano zapraszamy asystę procesyjną, bielanki, ministrantów, lektorów oraz wszystkich Parafian i Gości. Rozpocznie się ona uroczystą procesją wokół kościoła. Pragniemy ogłosić całemu światu radosną wieść, że Chrystus, nasz jedyny Pan i Brat żyje, dzięki posłuszeństwu Bogu Ojcu pokonał śmierć, naszą śmierć i darował nam życie wieczne w Chwale Boga Ojca.
Zamieszczamy artykuł ks Proboszcza napisany na Wielkanoc 2014:
Tajemnica paschalna.
Naszą nadzieją jest Jezus Zmartwychwstały mówili pierwsi chrześcijanie. Te słowa były świadectwem głębokiej wiary i zaufania do Pana Boga. Była to odpowiedź na niepokoje i pytania świata pogańskiego stykającego się z chrześcijaństwem na terenach Europy. Jakie pytania stawia obecnie chrześcijaninowi współczesny świat. One się nie zmieniły pomimo przemijającego czasu. Dlaczego wierzysz w Chrystusa Zmartwychwstałego? Jakie są podstawy tego doświadczenia w Twoim życiu? Odpowiedź wydaje się prosta – gdyż On mnie umiłował i oddał za mnie Swoje życie. Potwierdzenie tej tezy jest świadectwo ludzi uznanych przez Kościół za świętych i błogosławionych na przestrzeni ponad 2000 lat. W Niedzielę Miłosierdzia Kościół ogłosi świętym naszego rodaka papieża Jana Pawła II. Jego życiowe postawy dla wielu stały się powodem refleksji nad swoim życiem. Wielu odnalazło drogę do Boga i Jego miłości.
Święta Wielkiej Nocy zmartwychwstania są czasem niezwykłej radości dla wszystkich, którzy tę prawdę przyjęli w swoim sercu. Dla innych może to tylko święto przesilenia wiosennego. Tajemnica Jezusa Zmartwychwstałego to zwycięstwo życia nad śmiercią. Natura to odzwierciedla jednak w sposób niepełny. Nie wszystko wraca do życia, niektóre istoty giną bezpowrotnie. Chrystus pragnie, abyśmy mieli życie w pełni i realizowali je w wieczności. To przesłanie potwierdza Kościół przez odczytywanie Słowa Bożego i przez uroczystą proklamacje w poranek wielkanocny. W licznych Komuniach świętych ludzie łączą się ze swoim Zbawicielem, aby ogłosić światu: „Chrystus Zmartwychwstał jak powiedział…”.
Ważną sprawą jest tradycja i obrzędowość, lecz one nie mogą przesłonić istoty tych wydarzeń, w których zakorzeniona jest wiara chrześcijan. One łączą ludzi w wymiarze społecznym, zachęcają do wspólnego działania, do aktywności i pięknego spędzenia czasu w środowisku rodzinnym. Ta integracja ma swoje walory ludzkie, gdyż czyni człowieka bardziej wrażliwym na obecność wartości uniwersalnych.
Przeżywamy święta na naszej ojczystej ziemi w łączności z tymi, którzy są poza jej granicami. Myślą ogarniamy ciepłe wspomnienia z naszego dzieciństwa. To też ważny wymiar naszego życia, aby o nikim nie zapominać. Niech te wspólne spotkania odbudują w nas pragnienie troski o każdego człowieka. Dobre słowo czy przychylny gest tak wiele ciepła wnoszą w ludzkie serca. Wspólne świętowanie to możliwość zobaczenia czym mogę obdarować ukochana osobę, co chcę wnieść w jej życie swoja obecnością. Zasiadając do śniadania wielkanocnego pomyśl co zmieniło się w twoim życiu? Czy ono stało się lepsze dla Ciebie i innych ludzi? Jak to postrzega Zbawiciel, który zmartwychwstał dla naszego zbawienia?
Na ten czas świąteczny wszystkim Czytelnikom i Parafianom chciałbym w imieniu swoim i moich współpracowników duchownych i świeckich życzyć niepowtarzalnej łaski miłości i dobra, które płyną z faktu Zmartwychwstania Pańskiego. Niech radość, którą dzielimy się z ludźmi pozwoli nam rozpromienić uśmiechem każdą twarz dziecka i człowieka w podeszłym wieku, przyjaciela i sąsiada, a także każdego rodaka i imigranta. Wesołych Świąt. Alleluja.
Ks. Grzegorz Kucharski              

Tags