Przejdź do treści

W ostatnią niedzielę, 5 października obchodziliśmy Odpust parafialny, w święto Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, przeniesiony z wtorku, 7 października. Główne uroczystości odbyły się na Mszy św. o godz. 12.00. Nie zabrakło wiernych Parafian, asysty procesyjnej i zaprzyjaźnionych Kapłanów: Lucjana Szcześniaka, Władysława Trojanowskiego, Witolda Ocha, Krzysztofa Krupy, Hieronima Średnickiego oraz Tomasza Chciałowskiego. Homilię wygłosił ks. prałat Władysław Trojanowski, proboszcz Parafii nieporęckiej. Mówił głównie o wielkiej wartości i mocy modlitwy różancowej, którą możemy wyprosić u Boga odwrócenie wielkich nieszczęść i sprowadzenie ogromnego błogosławieństwa. Na koniec Mszy św. Ksiądz dziekan, Lucjan Szcześniak przekazał Parafianom dobrą wieść... Nasz ks. Proboszcz, Grzegorz Kucharski, dekretem abp. Henryka Hosera został mianowany vice Dziekanem Dekanatu Legionowskiego. Wiadomość przyjeliśmy z radością i gratulacje wyraziliśmy gromkimi oklaskami. Ksiądz Dziekan obiecał wsparcie i prosił Parafian o modlitwę za nowo mianowanego Vice-dziekana, gdyż ta funkcja wiąże się z nowymi obowiązkami.

W październiku tego roku, poszczególne wspólnoty parafialne prezentują się i dają świadectwo wiary podczas Mszy św. w kolejne niedziele. Pierwsza niedziela przypadła wspólnocie oazowej Ruchu Światło - Życie oraz Ministrantom. Przed procesją eucharystyczną usłyszeliśmy Monikę, która w kilku zdaniach przekazała nam swoją wielką radość z podążania za Chrystusem w taki właśnie sposób, we wspólnocie z innymi ludźmi i zachęciła młodych do przychodzenia na spotkania w piątki na godz. 19.00.

Na zakończenie uroczystości, również ze względu na pierwszą niedzielę miesiąca, przeszliśmy w Procesji eucharystycznej wokół kościoła, a całemu wydarzeniu towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda.

 

Skąd wzięło się Wspomnienie Matki Bożej Różańcowej? 

Zostało ustanowione na pamiątkę zwycięstwa floty chrześcijańskiej nad wojskami tureckimi, odniesionego pod Lepanto (nad Zatoką Koryncką) 7 października 1571 r. Sułtan turecki Selim II pragnął podbić całą Europę i zaprowadzić w niej wiarę muzułmańską.Ówczesny papież - św. Pius V, dominikanin, gorący czciciel Matki Bożej - usłyszawszy o zbliżającej się wojnie, ze łzami w oczach zaczął zanosić żarliwe modlitwy do Maryi, powierzając jej swą troskę podczas odmawiania różańca. Nagle doznał wizji: zdawało mu się, że znalazł się na miejscu bitwy pod Lepanto. Zobaczył ogromne floty, przygotowujące się do starcia. Nad nimi ujrzał Maryję, która patrzyła na niego spokojnym wzrokiem. Nieoczekiwana zmiana wiatru uniemożliwiła manewry muzułmanom, a sprzyjała flocie chrześcijańskiej. Udało się powstrzymać inwazję Turków na Europę.

Zwycięstwo było ogromne. Po zaledwie czterech godzinach walki zatopiono sześćdziesiąt galer wroga, zdobyto połowę okrętów tureckich, uwolniono dwanaście tysięcy chrześcijańskich galerników; śmierć poniosło 27 tys. Turków, kolejne 5 tys. dostało się do niewoli. Pius V, świadom, komu zawdzięcza cudowne ocalenie Europy, uczynił dzień 7 października świętem Matki Bożej Różańcowej i zezwolił na jego obchodzenie w tych kościołach, w których istniały Bractwa Różańcowe. Klemens XI, w podzięce za kolejne zwycięstwo nad Turkami odniesione pod Belgradem w 1716 r., rozszerzył to święto na cały Kościół.

W roku 1883 Leon XIII wprowadził do Litanii Loretańskiej wezwanie "Królowo Różańca świętego - módl się za nami", a w dwa lata później zalecił, by w kościołach odmawiano różaniec przez cały październik.

/źródło: Sanctus.pl/

Tags