11 lipca 2013r. ekipa remontowo - dekarska z firmy R.A.B. z Józefowa weszła na teren kościoła z materiałami i sprzętem w celu podjęcia kapitalnego remontu dachu. Do tego dnia prowadziła długa droga trzech lat przygotowań. Pierwszym celem inwestycyjnym, jaki postawił sobie Ksiądz Proboszcz po kilku miesiącach posługi w naszej parafii był remont kościoła wieliszewskiego i rozbudowa plebanii. Szybko okazało się jednak, że na remont na taka skalę, jaką sobie Ksiądz wyobrażał trzeba będzie trochę poczekać. Pierwszym wielkim problemem okazała się przegniła więźba dachowa. Po tym odkryciu było już jasne, że nie będzie można tak po prostu odmalować wnętrza kościoła i wykonać elewacji zewnętrznej, gdyż w którymś momencie dach świątyni w obecnym stanie mógłby grozić zawaleniem. Do tak wielkiego przedsięwzięcia trzeba było wielu przygotowań, przede wszystkim należało zacząć od wieży, z której robotnicy mogliby dostać się na strych, skąd zacząłby się remont dachu.

W 2010 roku podjęto więc wiele inwestycji związanych nie tylko z samym gmachem świątyni. W kościele wymieniono nagłośnienie, zakupiono nowy wzmacniacz oraz mikrofony, wymieniono tapicerkę w konfesjonałach, wykonano nowe oświetlenie prezbiterium. Poza tym, przed okresem grzewczym przeprowadzono remont pieca węglowego oraz remont klatki schodowej na chór. Sporządzono nowy projekt ogrzewania kościoła, pomalowano ogrodzenie kościoła, wykonano gablotę i stojak na rowery.

Na plebanii przeprowadzono remont piwnic, naprawiono schody wejściowe, pomalowano ogrodzenie plebanii, ocieplono stropy plebanii i organistówki wełną mineralną.

Remontu wymagały tez pomieszczenia gospodarcze, tam pokryto dachy garaży oraz wykonano nową elewację na budynkach gospodarczych. Również szalet parafialny został odmalowany i pokryty blachą.

W celu udogodnienia parafianom odwiedzania bliskich zmarłych na cmentarzu wieliszewskim, oraz zaprowadzenia porządku i sporządzenia solidnego spisu, ułożono kostkę w alejkach cmentarza, ustawiono gablotę oraz wykonano mapę elektroniczną cmentarza.

Zegrze Południowe doczekało się rozbudowy kaplicy, została ułożona kostka i ogrodzenie wokół krzyża misyjnego.

Przeprowadzono zbiórkę na renowacje kaplicy na cmentarzu (7.500 zł) i rozprowadzono cegiełki na termomodernizację kościoła (36.000 zł). Ośrodek Duszpasterski w Skrzeszewie otrzymał wsparcie naszych parafian w formie comiesięcznej tacy.

W 2011 roku podjęto prace w wieży kościoła: wylano stropy i zamontowano schody metalowe. Było to koniecznym wstępem do planowanego pilnego remontu dachu. Dokonano też modernizacji pomieszczeń na plebanii. Kontynuowano rozbudowę kaplicy w Zegrzu Południowym. Przeprowadzono staranny remont organów. Na cmentarzu wykonano ogrodzenie kontenerów. Dokonano też ekspertyzy zabytkowej kaplicy cmentarnej. Przeprowadzono remont świeżo zadaszonych pomieszczeń gospodarczych i przebudowano ogrodzenie.

W 2012 roku kontynuowano prace w wieży:  położono i pomalowano tynki,  zamontowano drzwi, barierki, lukarny, lampy, oraz zreperowano istniejące rynny. Zamontowano też dębowe drzwi do zakrystii. Wykonano klinkierowe ogrodzenie na cmentarzu, przebudowano grób ks. Ślepowrońskiego. Latem dokonano przebudowy poddaszy na plebanii, kancelarii i mieszkania ks. Wikariusza. Przy garażach położono kostkę tworząc podjazd.

Rok 2013. Po czterech latach większych i mniejszych inwestycji we wszystkich budynkach i miejscach parafialnych, nadszedł wreszcie czas na podjęcie największego wyzwania: remontu dachu, wstępu do kolejnych etapów remontu – malowania wnętrza oraz położenia elewacji zewnętrznej.

Wykonano więc projekt nowego dachu, później wybrano firmę, która do remontu przystąpiła 11 lipca tego roku. O przebiegu prac będziemy na bieżąco informować w niniejszej kronice remontu dachu.

Elżbieta Wyszyńska